Ventetid til IVF efter samtale?
-
16 august 2022, 17:57
hej alle,
Jeg er ny her. Vi blev i sidste uge henvist til Rigshospitalet til ivf behandling og gynækologen regnede med 9 mdr ventetid. Nu har vi så i dag modtaget invitation til samtale derinde – allerede om 2.5 måned! Er det fordo man kommer til samtale of så skal vente et halvt års tid før man kommer i gang? Eller er der kortere ventetid på riget pludselig? Håber I kan hjælpe. Det er en stor mundfuld det hele.
16. august 2022 kl. 18:59Jeg er også i IVF behandling. Dog i Skive. Vi blev indkaldt til samtale 3 måneder efter vores henvisning. Til samtalen snakker man med lægen om ens forløb forud for henvisningen og lægen forklarer hvilken metode de vil gå frem efter (i vores tilfælde fx IVF langbehandling). Derefter skulle vi vente på næste mens hvor vi så kunne tilmelde os behandling. I Skive kan man risikere at blive afvist op til 3 gange i træk hvis de ikke har plads til flere (hvis det er kort behandling skal man scannes få dage efter cd1 og der kan allerede være booket op). I lang behandling planlægger de lidt længere ud i tid, så vi blev ikke afvist.
Du er velkommen til at spørge hvis der er noget. Så skal jeg prøve om jeg kan svare på det.
16. april 2024 kl. 20:05Jeg er i IVF behandling på Herlev Hospital. Her fik vi en indkaldelse til første samtale 5 mdr. efter vores henvisning. Jeg blev dog på eget initiativ skrevet på en afbudsliste, og vi kom til første samtale allerede efter 2,5 måned. Her var jeg tilfældigvis på cyklusdag 3, hvor de normalt scanner og starter hormonstimulation op, og vi fik derfor lov til at starte i IVF samme dag. ☺️
Jeg ved ikke med Rigshospitalet, men på Herlev afholder de først første samtale når de har tid til at starte dit forløb op, og du kan ikke blive “afvist” når du efterfølgende ringer ind og tilmelder dig behandling.
- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.
-
-
GraviditetsmailsFå Min-Maves daglige mail om din og babys udvikling under graviditeten
Debatter
- At miste
- Baby (0-12 mån)
- Babysitting
- Børn (1+ år)
- De kreative forældre
- Debatter opdelt efter landsdele
- Familie
- Fertilitetsbehandling
- Forældregrupper
- Fødslen
- Generelle debatter
- Gravid
- Iværksætternes klub
- Køb og salg
- Lukkede grupper – Blandet
- MM taberklubben
- Om Min-mave
- Ønsker graviditet
- Terminsgrupper
- Vi har BRUG for rene linjer!
-
Tilmeld dig nyhedsbrevet
Ja tak, tilmeld mig Min-Mave.dks ugentlige Nyhedsbrev.
Jeg tilmelder mig også Blognyhedsbrevet samt Særnyhedsbrev, der begge udsendes i ny og næ. Nyhedsbrevet omhandler bl.a. graviditet, familieliv, relevante og nye artikler, samfundsdebatter og konkurrencer. Vi behandler dine personlige oplysninger som beskrevet i vores persondatapolitik, som kan læses her.
- Der er ingen kommende begivenheder.