Undersøgelser før fertilitetsbehandling – 2. barn
-
13 juli 2020, 22:13
Hej folkens
Nogen der ved, hvilke undersøgelser man skal i gennem i forbindelse med opstart af behandling mhb på at få barn nummer 2? Tænker især jer, der har fået hjælp på en fertilitetsklinik og ellers ikke "fejler noget".
Jeg er solomor og har nu en søn på 10 måneder. Kunne godt tænke mig, at han på et tidspunkt, inden for en overskuelig fremtid, fik en lillesøster/-bror. Jeg kan huske, at man skulle have foretaget HSU-scanning og blodprøver i fht hormoner og ægreserve inden man kunne begynde behandling (i mit tilfælde insemination), men er det noget, man skal gennemgå igen, når man har gennemført en graviditet?
Viser 3 indlæg - 1 til 3 (af 3 i alt)- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.
-
-
GraviditetsmailsFå Min-Maves daglige mail om din og babys udvikling under graviditeten
Debatter
- At miste
- Baby (0-12 mån)
- Babysitting
- Børn (1+ år)
- De kreative forældre
- Debatter opdelt efter landsdele
- Familie
- Fertilitetsbehandling
- Forældregrupper
- Fødslen
- Generelle debatter
- Gravid
- Iværksætternes klub
- Køb og salg
- Lukkede grupper – Blandet
- MM taberklubben
- Om Min-mave
- Ønsker graviditet
- Terminsgrupper
- Vi har BRUG for rene linjer!
-
Tilmeld dig nyhedsbrevet
Ja tak, tilmeld mig Min-Mave.dks ugentlige Nyhedsbrev.
Jeg tilmelder mig også Blognyhedsbrevet samt Særnyhedsbrev, der begge udsendes i ny og næ. Nyhedsbrevet omhandler bl.a. graviditet, familieliv, relevante og nye artikler, samfundsdebatter og konkurrencer. Vi behandler dine personlige oplysninger som beskrevet i vores persondatapolitik, som kan læses her.
- Der er ingen kommende begivenheder.