tidlig kønsscanning i Odense – Hvor??
-
21 oktober 2013, 22:36
Jeg er 12+4 idag og skal til NF imorgen.
Har allerede besluttet at jeg ikke kan vente til uge 20 med at få af vide om guldklumpem er en dreng eller pige og kunne derfor godt tænke mig at høre om nogen kan anbefale og har erfaring med steder i odense der laver tidlig kønsscanning.
Jeg vil også super gerne have lavet en 3D/4D længere fremme i forløbet så man kan få en dvd og billeder af den lille. Tænker det er bedst og at man får den bedste kvalitet hvis man venter til barnet er mere udviklet.
Vil derfor gerne have begge scanninger det samme sted.Har kigget på jordmoder.dk og den der ligger på mageløs..
har også læst mig frem til at Sygesikring Danmark giver tilskud til scanninger. Nogen der har erfaring med dette, eller som ved om det også gælder hvis man selv ønsker en scanning og ikke kun gælder hvis man får en henvisning fra egen læge?
22. oktober 2013 kl. 11:02Vi var til kønsscanning ved jordemoder.dk, og de er virkelig søde dernede + at du som du selv skriver, får tilskud hvis du er medlem af "danmark". For at få tilskudet, skal du scannes ved en jordemoder (hvilket det er ved jordemoder.dk), og ellers skulle der vidst ikke være nogle regler i forhold til om du selv vælger, eller bliver henvist.
Vi gav omkring 400 kr. for scanningen og fik godt 150 kr. igen, så synes faktisk det var ganske billigt – og alle pengene værd 🙂
Har læge ved mageløs og de er også virkelig søde. Har også kun hørt godt om deres scanningsklinik, men de koster så en del mere, så det er nok hvad du føler du har penge til. Jeg kan ihvertfald varmt anbefale begge.
23. oktober 2013 kl. 11:07Jeg var 16+3 da vi fik kønsscanningen, men det var fordi det tog lidt tid at få manden overtalt til at få den lavet. Han mente sagtens vi kunne vente til MD i uge 20, men tror nu også han synes det var meget fint vi fik den lavet 🙂
Har ikke været til andre scanninger, da vi er blevet enige om at vi nu venter med at se hende til fødslen. Nok mest mandens beslutning, da han synes det er mange penge. jeg selv ville gerne have lavet en 3D/4D scanning, men har det nu også fint med at vi holder os til de alm besøg ved jordemoder m.m., da det vigtigste jo er at hun har det godt derinde i maven. Så må jeg vente med at se vores lille vidunder til hun kommer ud om godt 8 uger, hvis hun da holder sig nogenlunde til terminen, og jeg glæder mig bare helt vildt 🙂
23. oktober 2013 kl. 19:31har været ved jordermoder.dk. De er simpelthen så søde! det manden der tager imod en og konen der scanner! Hun slog også over i 3d og scannede det vi havde lyst til at se udover kønnet. Vi fik også flere gange afvide af manden at vi bare kunne ringe hvis vi en dag blev bekymret over noget. Alle dage mellem 7 og 22 tager de telefonen hvilket jeg bare syntes er fantastisk! De har køns garanti fra 14+0. + som en har nævnt får man tilskud fra danmark, det siger man bare til manden så ordner han det.
23. oktober 2013 kl. 21:50Der er slet ingen tvivl, jeg ringer til jordmoder.dk imorgen.
Har luret lidt på deres hjemmeside. Har regnet mig frem til jeg gerne vil have lavet KS når jeg er 15+ hvilket falder i uge 50 (midt i dec) ser desværre bare ikke ud til de har nogen tider der, men må ringe til dem imorgen..
Viser 10 indlæg - 1 til 10 (af 10 i alt)- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.
-
-
Graviditetsmails
Få Min-Maves daglige mail om din og babys udvikling under graviditeten Debatter
- At miste
- Baby (0-12 mån)
- Babysitting
- Børn (1+ år)
- De kreative forældre
- Debatter opdelt efter landsdele
- Familie
- Fertilitetsbehandling
- Forældregrupper
- Fødslen
- Generelle debatter
- Gravid
- Iværksætternes klub
- Køb og salg
- Lukkede grupper – Blandet
- MM taberklubben
- Om Min-mave
- Ønsker graviditet
- Terminsgrupper
- Vi har BRUG for rene linjer!
-
Tilmeld dig nyhedsbrevet
Ja tak, tilmeld mig Min-Mave.dks ugentlige Nyhedsbrev.
Jeg tilmelder mig også Blognyhedsbrevet samt Særnyhedsbrev, der begge udsendes i ny og næ. Nyhedsbrevet omhandler bl.a. graviditet, familieliv, relevante og nye artikler, samfundsdebatter og konkurrencer. Vi behandler dine personlige oplysninger som beskrevet i vores persondatapolitik, som kan læses her.
- Der er ingen kommende begivenheder.