Spontan abort – troede jeg??
-
20 juni 2022, 15:43
Håber der sidder nogen med erfaringer de vil dele, da jeg er lige ved at gå ud af mit gode skind af bekymring her udenfor lægens åbningstid.
Sagen er at jeg søndag d. 12 tester positiv på 3 teste. Om onsdagen får jeg så kraftig blødning, hvor sygehuset bekræfter torsdag at de intet kan se på scanning. Onsdag var mit HCG på 18.
Nu mandag morgen ligger det så på 79? Så jeg tænker jo straks graviditet udenfor livmoderen. Eller kan jeg virkelig være gravid? Troede jeg var noget der lignede 4 uger henne da jeg testede positiv men min cyklus har været meget ujævn. Men er 79 dog ikke meget lavt endnu?
Tror aldrig jeg har været så hårdt ramt psykisk som efter det her, så må indrømme jeg er virkelig bange for udfaldet. Er der nogen der har prøvet noget der minder om?
knus
20. juni 2022 kl. 18:37De fleste test kan først måle hcg fra 25 miu/ml. Og stigningen fra onsdag til mandag vil jeg tro ikke er høj nok, så hvis det var mig ville jeg nok forberede mig på dårligt nyt, men det gør selvfølgelig ikke noget at håbe på gode nyheder der sker jo finurlige ting hele tiden. Du kan jo prøve at ringe til hospitalet, kan jo godt være de vil have dig ind til akut scanning. Håber du kommer godt igennem det og krydser for gode nyheder 🤞
21. juni 2022 kl. 10:38Hvis dit hcg var 18 onsdag skulle det være ca 36 fredag og så søndag 72.. og igen tirsdag ca 144.. så jeg synes da ikke det ud fra prøverne er helt skidt. Det er ca fordoblet hveranden dag.
men det kan som andre skriver også være fordi det stiger lidt efter en bio/abort.jeg krydser fingre 🤞🏼❤️
23. juni 2022 kl. 10:22HCG ligger desværre stadig på det samme, så det bliver i hvert fald ikke vellykket. Nu forstår jeg bare ikke hvorfor dælen det ikke falder her over en uge efter 🥴
Mit faldt også langsomt. Havde pletblødt en uges tid før jeg blev set og fik taget blodprøve, der steg det kort med 2 dages mellemrum, før det begyndte at falde igen. Jeg tror det er meget normalt, kroppen skal lige finde ud af hvad der sker.
- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.
-
-
Graviditetsmails
Få Min-Maves daglige mail om din og babys udvikling under graviditeten Debatter
- At miste
- Baby (0-12 mån)
- Babysitting
- Børn (1+ år)
- De kreative forældre
- Debatter opdelt efter landsdele
- Familie
- Fertilitetsbehandling
- Forældregrupper
- Fødslen
- Generelle debatter
- Gravid
- Iværksætternes klub
- Køb og salg
- Lukkede grupper – Blandet
- MM taberklubben
- Om Min-mave
- Ønsker graviditet
- Terminsgrupper
- Vi har BRUG for rene linjer!
-
Tilmeld dig nyhedsbrevet
Ja tak, tilmeld mig Min-Mave.dks ugentlige Nyhedsbrev.
Jeg tilmelder mig også Blognyhedsbrevet samt Særnyhedsbrev, der begge udsendes i ny og næ. Nyhedsbrevet omhandler bl.a. graviditet, familieliv, relevante og nye artikler, samfundsdebatter og konkurrencer. Vi behandler dine personlige oplysninger som beskrevet i vores persondatapolitik, som kan læses her.