Close
Log Ind Opret Bruger

så urolig omkring øjenkontakt

  • 14 juni 2015, 11:06

    Hej Derude..   Jeg har en datter på 6 uger som er svær at fange i øjenkontakt..  Hun er født for tidligt og jeg havde sukkersyge i graviditeten..  Hun bliv født i uge 35+5..  Jeg har korte stunder med øjenkontakt..  Hun begynder og virke nysgerrig og søger min stemme..  Men øjenkontakten er der ikke vær gang ?? Føler mig så presset og fruseret..  Hendes liv startede med at hun lå i kuvøse de første 3 uger af hendes liv og lå med cpap og havde ikke øjene åbnede de 3 uger…  Hun bliv taget med kop og fik en stor fødsels svulst så hun var afhængig af smerte stillende det første lange stykke tid ????  Kan dette spille en rolle med at hun er svær øjenkontakt 

    14. juni 2015 kl. 12:43

    Er hun 6 uger korrigeret (er det 11 uger siden hun kom til verden) eller er det 6 uger siden at hun blev født? For er det kun 6 uger siden at hun blev født, så tæller hendes udvikling jo som en baby på 1 uge. Jg fødte en dreng sidste år i 35+2 og han sov knapt 24 timer i døgnet i de første 5 uger (altså ingen kontakt andet end 2 sekunder her og der under amning eller ved ble skift). De næste uger sov han en 21-23 timer i døgnet og der var heller ikke megen kontakt. Det kom lige så stille og da han var 2 eller 2.5 måned var der øjenkontakt hele tiden.

    14. juni 2015 kl. 14:05

    Hun er idag 6 uger og 2 dage gammel..  Bliv født den 24 april og den rigtige termin var den 24 maj..  

    14. juni 2015 kl. 15:36

    Søg øjenlæge

    14. juni 2015 kl. 20:06

    viktoria2404 skrev :

    Hun er idag 6 uger og 2 dage gammel..  Bliv født den 24 april og den rigtige termin var den 24 maj..  

    Så er hun jo kun en uge gammel og 1 uge gamle babyer kan ikke rigtigt det med øjenkontakt. Det må man ihvertfald ikke forvente. Giv hende 1 måned mere og se om det ikke kommer lige så stille.

    14. juni 2015 kl. 20:26

    Min datter. Født 9 dage efter termin, var også et stykke tid om være klar til øjenkontakt. Du har ikke noget at være nervøs over, det skal nok komme. Pres endelig ikke på!

    Avatar
    Anonym
    14. juni 2015 kl. 21:22

    Det lyder ikke usædvanligt. 6 uger gamle babyer, der er født til tiden, kan også have svært ved øjenkontakt, uden at der nødvendigvis er noget galt – Og din er jo reelt meget yngre.

    Viser 7 indlæg - 1 til 7 (af 7 i alt)
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.