Overvægt og infertilitet – hvad er dine erfaringer
-
Anonym30 november 2020, 10:56
Godkendt af redaktionen.
Hej skønne kvinder.
Vi er fire studerende på Ernæring og Sundhedsuddannelsen på Københavns Professionshøjskole, der skriver en mini bachelor om overvægt og infertilitet.
I den forbindelse søger vi input fra kvinder med et BMI over 30, der har været i/søgt om at modtage fertilitetsbehandling <3
Vi ønsker at undersøge de tilbud og eventuelle mangler, der er fra egen læge og/eller fertilitetsklinikken i forbindelse med et vægttab inden en graviditet. Vi ønsker at udvikle et yderligere tilbud i håb om at kunne gøre processen, fra ønske om graviditet til reel graviditet, både lettere og kortere.
Hvordan har I oplevet forløbet?
Hvad har I manglet af tilbud og støtte gennem forløbet?
Hvor længe gik der, inden I gik til lægen pga manglende graviditet?Vi ved, at det kan være et følsomt emne, men vi håber, at I vil dele jeres personlige historier med os, enten i kommentarerne eller til vores private studiemail: [email protected] (Besvarelserne behandles fortroligt).
De bedste hilsner
Helle, Sofie, Anna og Cecilie
Viser 3 indlæg - 1 til 3 (af 3 i alt)- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.
-
-
Graviditetsmails
Få Min-Maves daglige mail om din og babys udvikling under graviditeten Debatter
- At miste
- Baby (0-12 mån)
- Babysitting
- Børn (1+ år)
- De kreative forældre
- Debatter opdelt efter landsdele
- Familie
- Fertilitetsbehandling
- Forældregrupper
- Fødslen
- Generelle debatter
- Gravid
- Iværksætternes klub
- Køb og salg
- Lukkede grupper – Blandet
- MM taberklubben
- Om Min-mave
- Ønsker graviditet
- Terminsgrupper
- Vi har BRUG for rene linjer!
-
Tilmeld dig nyhedsbrevet
Ja tak, tilmeld mig Min-Mave.dks ugentlige Nyhedsbrev.
Jeg tilmelder mig også Blognyhedsbrevet samt Særnyhedsbrev, der begge udsendes i ny og næ. Nyhedsbrevet omhandler bl.a. graviditet, familieliv, relevante og nye artikler, samfundsdebatter og konkurrencer. Vi behandler dine personlige oplysninger som beskrevet i vores persondatapolitik, som kan læses her.