Ny graviditet & implantationsblødning?
-
10 januar 2025, 07:14
Hej med jer
Jeg testede i går mega svagt positivt på en graviditetstest, faktisk så jeg ikke turde håbe før jeg havde testet igen i dag. I dag er den stadig svag, men klart positiv indenfor tiden.
Jeg testede for ægløsning og havde en positiv ægløsningstest den 30/12, er det så den dag jeg skal regne fra? Noget siger mig jeg måske bør regne fra den 31/12, da ægløsning jo først kommer lidt efter positiv test. Umiddelbart vil jeg jo så være 3+3.Jeg vil også lige høre om nogen har oplevet blødning i deres graviditet inden de overhovedet havde mulighed for at teste positiv? Jeg begyndte at bløde, dog helt uden smerter og undrede mig hvis det var menstruation, da jeg ALTID har ret ondt. Blødning var mere end den typiske implantationsblødming (som jeg har hørt bare skal være en plet i trussen nærmest), men langt mindre end menstruation. Her til morgen da jeg tørrede mig, var der kun lidt brunligt blod tilbage. Kan det alligevel være implantationsblødning?
10. januar 2025 kl. 10:24Blødningen startede lige præcis omkring 3+0, har tidligere haft SA, hvor jeg samtidig havde smerter, så jeg er ikke umiddelbart nervøs for denne blødning. Jeg hører mange bløde uden at det har betydning, så jeg håber det også er tilfældet for mig 🤞🏽
Tusinde tak for dit svar!
- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.
-
-
Graviditetsmails
Få Min-Maves daglige mail om din og babys udvikling under graviditeten Debatter
- At miste
- Baby (0-12 mån)
- Babysitting
- Børn (1+ år)
- De kreative forældre
- Debatter opdelt efter landsdele
- Familie
- Fertilitetsbehandling
- Forældregrupper
- Fødslen
- Generelle debatter
- Gravid
- Iværksætternes klub
- Køb og salg
- Lukkede grupper – Blandet
- MM taberklubben
- Om Min-mave
- Ønsker graviditet
- Terminsgrupper
- Vi har BRUG for rene linjer!
-
Tilmeld dig nyhedsbrevet
Ja tak, tilmeld mig Min-Mave.dks ugentlige Nyhedsbrev.
Jeg tilmelder mig også Blognyhedsbrevet samt Særnyhedsbrev, der begge udsendes i ny og næ. Nyhedsbrevet omhandler bl.a. graviditet, familieliv, relevante og nye artikler, samfundsdebatter og konkurrencer. Vi behandler dine personlige oplysninger som beskrevet i vores persondatapolitik, som kan læses her.
- Der er ingen kommende begivenheder.