Min første fondantkage <3
-
16 december 2013, 17:35
Efter 3 års luren, kiggen, læsen, tagen sig sammen og nysgerrig kriblen i fingrene fik jeg endelig en anledning til at lave en kage, og endda en anledning til at lave en tester
Jeg har længe gerne ville prøve at lave en, og da svigerfamiliens julefrokost i år blev uddelligeret fik jeg desserten! HURRA, for min datter har fødselsdag i morgen, og hun skulle selvfølgelig have en fin kage, så det blev testeren – samme fyld som jeg har tænkt til julefrokosten, men med farvet pynt – "juleudgaven" bliver pyntet anderledes, men der smager jo af det samme
Well, here it goes!
Smurt op med neutral frosting og pyntet med fondant og (ja, ikke særlig inponerende!!) Dr. Ötcker dekorationsblomster…
Jeg tænkte at jeg ville gøre det lidt let for mig selv første gang jeg kastede mig ud i projektet…
Men, fin det blev den og den smagte godt!.. Fyldet holder jeg hemmeligt for det er en overraskelse til den der skal med til julefrokosten, og hvem ved om nogle af dem læser medHvad synes I ?
Anna – der er ret stolt og synes den er ret vellykket, hvis hun selv skal sige det…
Viser 6 indlæg - 1 til 6 (af 6 i alt)- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.
-
Gaveideer til børnedåb
Skal du til barnedåb? Se vores ønskeliste med de bedste gaveideer til barnedåb.Kirke barnedåb mindekasse
299,00 kr.Moulin Roty gyngehest
1399,00 kr.Dyr fra Green Rubber Toys
499,95 kr.Gamcha Uro
329,95 kr.-
Graviditetsmails
Få Min-Maves daglige mail om din og babys udvikling under graviditeten Debatter
- At miste
- Baby (0-12 mån)
- Babysitting
- Børn (1+ år)
- De kreative forældre
- Debatter opdelt efter landsdele
- Familie
- Fertilitetsbehandling
- Forældregrupper
- Fødslen
- Generelle debatter
- Gravid
- Iværksætternes klub
- Køb og salg
- Lukkede grupper – Blandet
- MM taberklubben
- Om Min-mave
- Ønsker graviditet
- Terminsgrupper
- Vi har BRUG for rene linjer!
-
Tilmeld dig nyhedsbrevet
Ja tak, tilmeld mig Min-Mave.dks ugentlige Nyhedsbrev.
Jeg tilmelder mig også Blognyhedsbrevet samt Særnyhedsbrev, der begge udsendes i ny og næ. Nyhedsbrevet omhandler bl.a. graviditet, familieliv, relevante og nye artikler, samfundsdebatter og konkurrencer. Vi behandler dine personlige oplysninger som beskrevet i vores persondatapolitik, som kan læses her.
- Der er ingen kommende begivenheder.