Close
Log Ind Opret Bruger

Mild rygmarvsbrok hos baby

  • 28 april 2011, 22:03

     Er der nogle af Jer skønne quinder der har et barn der har haft rygmarvs brok?

    Vores lille N, har fået konstateret det. Det er en slags fedtknude der går gennem korsbenet og ind til rygmarven. Om den går gennem hjernehinden er ikke helt klart endnu, da hun kun var 12 dage da hun blev MRscannet. Det er den mildeste form for rygmarvsbrok man kan få, hvilket vi er meget taknemmelige for. 

    Hvorom alt er så skal hun opereres, og operationen kommer til at tage et par timer, og hun kommer meget sandsynligt til ikke at få nogen mén efterfølgende. Tilgengæld vil hun få problemer hvis de ikke fjerne knuden. Så vi venter indkaldelse om små 6 mdr. til endnu en MRscanning og efterfølgende operation.

    Det jeg egentlig gerne vil høre er om der er nogen her der har oplevet nogenlunde det samme og kan fortælle positive historier

    Jeg er ikke interesseret i at høre om dårlige forløb, så hvis du har et dårligt forløb, vil jeg gerne bede dig lade være at skrive, jeg er nervøs nok som det ser ud nu. 

    22. april 2012 kl. 20:50

    Hej.

    Nu er det godtnok en gammel tråd. Men jeg prøver lige alligevel 🙂

    Jeg er selv født med en mild rygmarvsbrok i min lænd, så har du nogen spørgsmål vil jeg gerne svare så godt jeg kan 🙂

    24. april 2012 kl. 22:42

     Hej Loppen 🙂

    Vi har fået en endelig diagnose på N. og den hedder nu Ned bunden Rygmarv og ikke Rygmavsbrok 🙂 Men mange tak for tilbuddet 🙂

    -Lisbeth

    5. januar 2025 kl. 19:38

    Hej,

     

    jeg ved det er længe siden, men håber du tilfældigvis vil dele hvordan det gik med din datter.

    min har nemlig lige fået konstateret nedbunden rygmarv og jeg håber sådan operation vil afhjælpe det, da der ikke er nogle symptomer..

     

    kh

    Viser 4 indlæg - 1 til 4 (af 4 i alt)
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.