Gonal-F og blødning???
-
16 maj 2014, 10:26
Jeg har været igennem nogle UIU-forsøg med Pergotime og Gonal F. For første gang er jeg nu kun på Gonal F, fordi min slimhinde var for tynd i de tidligere forsøg.
Jeg er på dag 16 i min cyklus og har taget 75 enheder Gonal F siden dag 3. De sidste to dage er dosis sat op til 87,5, da mine æg endnu ikke er klar.
I dag bløder jeg pludselig friskt blod (ikke voldsomt, men det kræver trusseindlæg). Det har jeg ALDRIG prøvet før midt i et behandlingsforløb. Er der nogen der kan fortælle mig, om det er normalt? Klinikken er jo lukket i dag, så jeg kan ikke ringe.
16. maj 2014 kl. 12:31Borstemus13 skrev :
Hejsa. Jeg har ik selv prøvet at bløde på gonal f men mener der står i indlægssedlen at det er en af bivirkningerne. Måske du selv har læst det også. Ellers kan du altid ringe til vagtlægen, hvis du bliver bekymret. Tror dog bestemt ikke det er unormalt. Held og lykke.
Tak for dit svar. Jeg har også læst mig frem til nu, at det åbenbart er en hyppig bivirkning.
Det kunne være skønt at høre, om nogen herinde er blevet gravide på selv om de har oplevet blødninger som denne?
Anonym16. maj 2014 kl. 19:36Hej – ifm. et af mine IUI-forsøg fik jeg Pergotime og derefter Gonal-f i 3 eller 4 dage. Dagen før IUI begyndte jeg at bløde men det var kraftigt som en mens og det fortsatte 3 dage. På dagen for IUI kunne de på scanning se at slimhinde og æg stadig var der men de lød ærligt talt ikke ret optimistiske på mine vegne. Jeg fik aldrig nogen forklaring, andet end at det sommetider sker. Desværre blev jeg ikke gravid (men det gjorde jeg heller ikke i de forsøg hvor alt var optmalt så det er ikke sikkert at det har spillet ind). Ønsker dig held og lykke!
16. maj 2014 kl. 19:58daffy skrev :
Hej – ifm. et af mine IUI-forsøg fik jeg Pergotime og derefter Gonal-f i 3 eller 4 dage. Dagen før IUI begyndte jeg at bløde men det var kraftigt som en mens og det fortsatte 3 dage. På dagen for IUI kunne de på scanning se at slimhinde og æg stadig var der men de lød ærligt talt ikke ret optimistiske på mine vegne. Jeg fik aldrig nogen forklaring, andet end at det sommetider sker. Desværre blev jeg ikke gravid (men det gjorde jeg heller ikke i de forsøg hvor alt var optmalt så det er ikke sikkert at det har spillet ind). Ønsker dig held og lykke!
Tak, og tak for dit svar. Jeg er spændt på scanning i morgen.
Viser 6 indlæg - 1 til 6 (af 6 i alt)- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.
-
-
GraviditetsmailsFå Min-Maves daglige mail om din og babys udvikling under graviditeten
Debatter
- At miste
- Baby (0-12 mån)
- Babysitting
- Børn (1+ år)
- De kreative forældre
- Debatter opdelt efter landsdele
- Familie
- Fertilitetsbehandling
- Forældregrupper
- Fødslen
- Generelle debatter
- Gravid
- Iværksætternes klub
- Køb og salg
- Lukkede grupper – Blandet
- MM taberklubben
- Om Min-mave
- Ønsker graviditet
- Terminsgrupper
- Vi har BRUG for rene linjer!
-
Tilmeld dig nyhedsbrevet
Ja tak, tilmeld mig Min-Mave.dks ugentlige Nyhedsbrev.
Jeg tilmelder mig også Blognyhedsbrevet samt Særnyhedsbrev, der begge udsendes i ny og næ. Nyhedsbrevet omhandler bl.a. graviditet, familieliv, relevante og nye artikler, samfundsdebatter og konkurrencer. Vi behandler dine personlige oplysninger som beskrevet i vores persondatapolitik, som kan læses her.
- Der er ingen kommende begivenheder.