Føde på Holbæk sygehus – hvordan var det
-
Anonym27 juli 2017, 12:16
Jeg skal føde på Holbæk sygehus, men er lidt i tvivl da mange jeg taler med anbefaler hjemmefødsel og kommer med massere af skræmmehistorier omkring sygehuset.
Er der virkelig kun dårlige oplevelser derfra? Er der ikke nogle herinde som har født på Holbæk med gode oplevelser. Er efterhånden ret nervøs selvom der er 5 måneder til…….
27. juli 2017 kl. 12:24Jeg har ikke selv født endnu, men skal også føde på Holbæk Sygehus. Jeg har så kun hørt rigtig gode historier om fødsler der, og alle de jordmødre, jeg efterhånden har mødt, har været ekstremt søde og dygtige.
Derudover priser jeg mig lykkelig over, at der på barselsgangen kun er 1-families stuer med plads til faren også kan overnatte
Jeg ville i hvert fald blive noget panisk, hvis ikke min kæreste kunne blive på hospitalet sammen med mig efter fødslen – og vi desuden skulle dele stue med andre, som er tilfældet på nogle af regionens andre sygehuse.
27. juli 2017 kl. 12:27Jeg har født 2 gange på Holbæk sygehus og skal også føde min 3. der… Jeg har kun haft gode oplevelser og virkelige søde jm og sygeplejersker.
Jeg må ikke føde hjemme fordi jeg taber for meget blod, men selvom jeg kunne det, så ville jeg til en hver tid vælge Holbæk!
Med den første var jeg også indlagt på neonetal afdelingen i 14 dage, og her var personalet endnu sødere og imødekommende end jeg nogensinde har oplevet før.
27. juli 2017 kl. 12:33Jeg fødte vores datter på Holbæk i dec 2014.. Jeg har intet dårligt at sige om det overhovedet. Forløbet optil var trygt og godt, det samme var selve fødslen og tiden på barselsgangen efterfølgende var skøn for både faren og mig.
Fra jeg kom til jeg havde født mødte jeg 3 forskellige jordmødre og alle fine på hver deres måde. Jeg følte, at jeg fik det som jeg ville have det..
Selvfølgelig møder man fremmede mennesker på tidspunkter, hvor man ikke har super meget overskud og man føler nok altid, at man burde være centrum konstant,
men jeg følte mig tryg og lyttet til. selvom jeg følte, at hun lå forkert og de sagde nej (det vidste sig så, at hun lå forkert) men nævnte de også efterfølgende at jeg havde mærket korrekt.
Da vi et par dage senere kom til hæleprøve genkendte den første jordmoder mig – lidt hyggeligt, selvom vi kun havde hende i ankomstfasen.
Det jeg vil sige er, at man skal lytte og stole på sin krop. Ligegyldig hvor man er og hvem der hjælper en med at føde, kan de altså ikke mærke det, som du kan mærke. Næste gang stoler jeg kun endnu mere på min egen fornemmelse og det bliver på Holbæk igen.
Deres åbenhus komcept er også rigtig rart for den gravide og for faren – som ved hvor man skal parkere og gå hen.. tror vist de stadig har en fast dag om ugen med rundvisning.
27. juli 2017 kl. 12:56Jeg var i hjemmefødsel med vores første i juni '16 og blev overført til Holbæk med presseveer i ambulancen. Hjemmefødslen var fantastisk så langt jeg nu kom (havde grønt fostervand, hvilket var grunden til overførslen). Jeg var helt optaget af mine presseveer da jeg kom ind og endte i AKS, så nåede kun kort tid på fødestuen og havde egentlig ikke fokus på så supermeget andet end lige fødslen lige der.
Var 4 døgn på barselsgangen efterfølgende og vi var ramt lidt af at der var meget travlt de dage så vi oplevede nogle lidt trælse ting. Da fødslen var godt på afstand valgte vi at skrive et brev til afdelingen via deres Sig frem ordning og selvom forløbet ikke var som ønsket så rettede det faktisk rigtig meget op rent psykisk at vores oplevelser blev hørt og anerkendt af den ledende jordemoder i svaret til os. Det betød rigtig meget og har også betydet at jeg ingen kvaler har ved at jeg skal føde på holbæk i denne ombæring. Min læge anbefalede det også netop grundet 1 mands stuerne på barselsgangen og den var jeg altså glad for ved den første. Jeg havde slet ikke kunne rumme at være på en flersengsstue på det tidspunkt og det var vigtigt at min mand kunne sove der og være der – især da jeg fik komplikationer og min mand derfor måtte tage helt over omkring vores søn. Min mand har ikke kørekort så at få ham tilkaldt havde taget mindst to timer på det tidspunkt.
Nu har jeg været til NF-scanning og til første jordemodersamtale og jeg føler mig i de bedste hænder og vi snakker også om oplevelsen fra sidst simpelthen for at det ikke skal ligge og give unødig frygt. Dertil er jeg i et udvidet forløb fordi amningen mislykkedes efter 4 dage sidst og jeg virkelig gerne vil amme og jeg føler virkelig at jeg bliver hørt og set af jordemoderen.
27. juli 2017 kl. 16:04Hejsa.
Først vil jeg sige, at jeg udemærket kan forstå dine tanker. Jeg har også været meget i tvivl om hvad jeg skal vælge, og er måske ved at skifte mening igen, for nu kan jeg mærke at der begynder at være andre ting der spiller ind. Jeg har ikke selv født endnu, og for at opsummere inden jeg får fortalt videre, vil jeg sige, at det vigtigste du kan gøre, er at mærke efter i dig selv, og prøve at lukke alle historierne ude.
Min søster og svorger har født to gange på Holbæk, og de var ikke glade for det, fordi de synes der var for beskidt på fødestuen. De vidste billeder og var generelt meget negative. Jeg respekterer fuldstændig deres og andres oplevelser, og forstår godt at det ikke har været rart. Deres fødselshistorier fik mig til at blive meget nervøs for at skulle føde på Holbæk, nu hvor jeg selv 4 år efter deres oplevelser selv stod med en positiv test.
Så derfor valgte jeg i første omgang at blive tilknyttet Storkereden i Holbæk, fordi min mand og jeg ikke kunne overskue at skulle have en hjemmefødsel derhjemme. Vi har haft gode oplevelser der indtil nu, men nu kan jeg mærke at jeg måske alligevel egentlig helst vil føde på hospitalet. Ikke fordi jeg er utryg ved Storkereden, men fordi jeg kan mærke at jo mere fødslen nærmer sig, har jeg brug for at vide at jeg også har læger og sygeplejersker tæt på. Man er selvfølgelig også tæt på sygehuset, hvis man føder på Storkereden i Holbæk, som ganske rigtigt ligger 5 min fra sygehuset, men jeg har mærket, at jeg er mest tryg ved at være på sygehuset fra starten af.
Derfor har jeg valgt at sige, jeg respekterer min søsters og hendes mands oplevelser, men jeg har også brug for at lytte til mig selv, og hvad jeg er mest tryg ved. Der er ganske rigtigt nogle besøgsdage på Holbæk. Via dette link kan du se, hvornår man kan besøge afdelingen. http://www.regionsjaelland.dk/sundhed/geo/holbaeksygehus/afdelinger/Gynaekologisk-Obstetrisk-Afdeling/Afsnit-og-funktioner/Sider/Foedselsforberedelse.aspx prøv evt at besøge dem og mærk efter I din mave.
held og lykke med din fødsel og husk at lige meget hvad du vælger, så er det det rigtige for netop dig 🙂
Viser 8 indlæg - 1 til 8 (af 8 i alt)- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.
-
-
Graviditetsmails
Få Min-Maves daglige mail om din og babys udvikling under graviditeten Debatter
- At miste
- Baby (0-12 mån)
- Babysitting
- Børn (1+ år)
- De kreative forældre
- Debatter opdelt efter landsdele
- Familie
- Fertilitetsbehandling
- Forældregrupper
- Fødslen
- Generelle debatter
- Gravid
- Iværksætternes klub
- Køb og salg
- Lukkede grupper – Blandet
- MM taberklubben
- Om Min-mave
- Ønsker graviditet
- Terminsgrupper
- Vi har BRUG for rene linjer!
-
Tilmeld dig nyhedsbrevet
Ja tak, tilmeld mig Min-Mave.dks ugentlige Nyhedsbrev.
Jeg tilmelder mig også Blognyhedsbrevet samt Særnyhedsbrev, der begge udsendes i ny og næ. Nyhedsbrevet omhandler bl.a. graviditet, familieliv, relevante og nye artikler, samfundsdebatter og konkurrencer. Vi behandler dine personlige oplysninger som beskrevet i vores persondatapolitik, som kan læses her.
- Der er ingen kommende begivenheder.