Close
Log Ind Opret Bruger

Føde hjemme i lejlighed – er det et problem?

  • 4 maj 2010, 10:24

     Hej I skønne hjemmefødende kvinder.

    Jeg går jo og drømmer om en hjemmefødsel her til oktober. Min mand er stadig ikke helt med på den, men begynder langsomt at acceptere tanken. Jeg har bombaderet ham med artikler der viser at det er sikkert at føde hjemme osv. så det er ikke så meget der hans skepsis ligger længere.

    For tiden er hans argument snarere at en fødsel er noget intimt og privat og derfor ikke noget han synes  skal foregå i en lejlighed hvor alle kan høre os. Vi bor inde i København i en lejlighed på anden sal så han har jo ret i at nabo, overbo og underbo nok vil bemærke når vi føder.

    Men for mig er det bare slet ikke nogen stor bekymring. Kan man ikke bare banke på hos dem/smide en seddel ind af døren nogle uger før termin og fortælle at man regner med at føde hjemme så hvis der er lidt larm en af dagene så er det bare fordi der fødes? Er der nogle af jer der har erfaringer med at føde hjemme i lejlighed og hvad gjorde I med naboerne? Er det kun mig der slet ikke kan se problemet i at føde i en lejlighed?

    Håber I vil dele jeres erfaringer med mig.

    Kh Minxy 

    Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.