Ferie i Danmark uge 36
Tagget: Ferie, fødsel, Graviditet
-
22 februar 2023, 10:12
Hej,
Vi skal til konfirmation i Jylland når jeg er i uge 36. Bilturen tager 3,5 time, så vi regner med en overnatning efter konfirmationen og kører hjem næste dag. Jeg kan mærke, at jeg er bekymret for at gå i fødsel og være så langt væk hjemmefra. Ville I andre være bekymret for dette? Ville I selv tage turen?
Kh <3
22. februar 2023 kl. 11:40Ja, jeg ville gøre det. I hvert fald med en almindelig og ukompliceret graviditet. Blot ville jeg ikke flyve el. tage på længere færgeture, hvor jeg risikerede at være ‘fanget’ uden mulighed for sundhedsfaglig hjælp, hvis jeg skulle gå i fødsel – selv om man i princippet stadig kan flyve på det tidspunkt.
Jeg var en uge i den anden ende af landet, kom hjem 37+3. Eneste precautions jeg tog var at jeg havde hospitalstasken med i bilen og havde gemt nummeret på nærmeste FøMo på telefonen hvis der skulle ske noget akut 😊
22. februar 2023 kl. 12:56Vi har også ganske fine fødeafdelinger i Jylland, faktisk en af landets bedste i Randers 🙂 bare husk autostol og hospitalstaske just in case.
jeg havde tager turen, ville da nok egentlig som vært blive småfornærmet, hvis det var en undskyldning for at melde fra til en konfirmation.
der immervæk 4 uger til du er sat til.
22. februar 2023 kl. 14:57Jeg var i den anden ende af landet dagen efter termin. Havde autostol og taske med og aftale med mine forældre om at tage de to store hvis der skulle ske noget. Dog havde jeg født 13 dage over termin begge gange, og det var startet meget roligt, så tænkte ikke at jeg gik i fødsel, og hvis jeg gjorde, kunne vi måske køre hjem med småveer. Jeg fødte først 12 dage over termin. Men hvis du har historik om at føde tidligt, er det jo en anden snak.
Det var noget andet hvis det var i et andet land, men inden for landets grænser tænker jeg ikke at det er noget problem at kontakte nærmeste fødegang, også selv om man ikke hører til der
23. februar 2023 kl. 08:30Tusinde tak for svar alle sammen 🙂 Det hjælper meget!
Jeg har det noget bedre med det nu. Det var netop fordi værten havde skrevet inden de sendte invitationer ud, om jeg var tryg ved det og om jeg kom. Og der startede min tvivl her som førstegangs – om det egentlig var for ambitiøst at jeg ville afsted.
Men jeg tager hospitalstaske og autostol med just in case.
Tak!!
23. februar 2023 kl. 10:06@vcem7 No problem 😊 Seriøst, mit bedste råd er at leve så normalt som muligt, og bare hele tiden have en Plan B i hovedet, hvis du nu skulle gå i fødsel (autostol, hospitalstaske med, nogen der kan køre dig etc). Hvis du skruer ned for alt flere uger før termin, bliver du skør i bolden, især hvis du ender med at gå over. Kh 40+3 der har lavet intet den sidste uge, og er ved at blive skør 😂 Jeg ville kraftigt overveje at tage til konfirmation i dag, hvis det var, bare for at få tiden til at gå 😂
- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.
-
-
Graviditetsmails
Få Min-Maves daglige mail om din og babys udvikling under graviditeten Debatter
- At miste
- Baby (0-12 mån)
- Babysitting
- Børn (1+ år)
- De kreative forældre
- Debatter opdelt efter landsdele
- Familie
- Fertilitetsbehandling
- Forældregrupper
- Fødslen
- Generelle debatter
- Gravid
- Iværksætternes klub
- Køb og salg
- Lukkede grupper – Blandet
- MM taberklubben
- Om Min-mave
- Ønsker graviditet
- Terminsgrupper
- Vi har BRUG for rene linjer!
-
Tilmeld dig nyhedsbrevet
Ja tak, tilmeld mig Min-Mave.dks ugentlige Nyhedsbrev.
Jeg tilmelder mig også Blognyhedsbrevet samt Særnyhedsbrev, der begge udsendes i ny og næ. Nyhedsbrevet omhandler bl.a. graviditet, familieliv, relevante og nye artikler, samfundsdebatter og konkurrencer. Vi behandler dine personlige oplysninger som beskrevet i vores persondatapolitik, som kan læses her.
- Der er ingen kommende begivenheder.