Epidural.. Gør det ondt :0/
-
30 august 2009, 18:03
Hej piger..
Jeg er lidt nysgerrig omkring epidral blokaden, da den jo lader til at blive mere og mere alm, og for flere næsten en selvfølge ved en fødsel..
Nu står jeg jo snart overfor selv at skulle vælge om en sådan er noget jeg ønsker eller ej..
En af de ting der skræmmer mig meget ved den, er at jeg nu har set flere optagelser, hvor kvinden virkelig skriger, værre end over veerne når blokaden bliver lagt..
Jeg er i forvejen skrækslagen for nåle, og tanken om at en pænt stor en af slagsen skal jages direkte ind i rygsøjlen på mig, er virkelig noget som kan gøre mig utryk..
Jeg håber meget der sidder nogen derude, som ved ders fødsel selv har fået en epidural, som vil fortælle mig om deres oplevelse med dette..
Viser 1 indlæg (af 1 i alt)- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.
-
-
Graviditetsmails
Få Min-Maves daglige mail om din og babys udvikling under graviditeten Debatter
- At miste
- Baby (0-12 mån)
- Babysitting
- Børn (1+ år)
- De kreative forældre
- Debatter opdelt efter landsdele
- Familie
- Fertilitetsbehandling
- Forældregrupper
- Fødslen
- Generelle debatter
- Gravid
- Iværksætternes klub
- Køb og salg
- Lukkede grupper – Blandet
- MM taberklubben
- Om Min-mave
- Ønsker graviditet
- Terminsgrupper
- Vi har BRUG for rene linjer!
-
Tilmeld dig nyhedsbrevet
Ja tak, tilmeld mig Min-Mave.dks ugentlige Nyhedsbrev.
Jeg tilmelder mig også Blognyhedsbrevet samt Særnyhedsbrev, der begge udsendes i ny og næ. Nyhedsbrevet omhandler bl.a. graviditet, familieliv, relevante og nye artikler, samfundsdebatter og konkurrencer. Vi behandler dine personlige oplysninger som beskrevet i vores persondatapolitik, som kan læses her.