Uge 6+2 – Har du ligamentsmerter?
Har du oplevet at få smerter eller jag i underlivet?
Hvis du er førstegangsgravid, bliver du måske forskrækket de første gange, du oplever disse jag – og du måske ikke ved, hvorfor de kommer.
Hvad er ligamenter?
Din livmoder “hænger” i nogle sener, kaldet ligamenter, som holder livmoderen på plads inde i maven.
I takt med at livmoderen vokser, strækker ligamenterne sig.
Læs mere: Sådan vokser livmoderen under graviditeten
Hvorfor får du ligamentsmerter?
Ligamentsmerter opstår, når ligamenterne strækker sig, og det kan altså føles som stærke jag i underlivet, og det er helt normalt!
Det er forskelligt, hvor meget gravide mærker til, at ligamenterne strækker sig – men du vil formentlig mærke noget til det gennem hele graviditeten, så længe livmoderen vokser, og ligamenterne strækker sig.
Du kan ikke forhindre, at ligamenterne strækker sig, men du kan prøve at mindske risikoen for jag i underlivet.
Læs også: Oversigt over fostrets udvikling i 1. trimester
Rejs dig stille og roligt op og vær forsigtig, når du rækker ud efter noget.
Jagene kommer ofte, når du laver pludselige bevægelser, hvor du aktiverer underlivet.
Barnets udvikling uge 6+2
Dit barn måler nu ca. 6 mm fra hoved til numse (det såkaldte CRL – mål).
Der ses nu bittesmå anlæg til arme og ben, som på nuværende tidspunkt mest af alt ligner små luffer.
Dagens sang
Det er ikke alle, der synes, at gravide er fantastiske hele tiden 😉