Baby 38. uge – Sådan forstår baby kategorier
Det er en periode præget af selvstændighed og godt humør.Dit barn er nu kommer igennem sit 6.
Tigerspring ”Kategoriernes verden” og i ugerne omkring den 39. uge indtræder igen en forholdsvis nem periode.
Barnet interesserer sig nu for et bredt udvalg af ting og mange børn tilbringer mere tid udendørs nu.
Andre mennesker begynder også pludselig at spille en langt mere betydningsfuld rolle i deres tilværelse.
De tager kontakt til dem langt oftere og er hurtigere klar til at lege med dem.
Kort sagt, barnets horisont er større end nogensinde.
Forandringerne i dit barns adfærd og i det barnet er i stand til, efter at have taget dette spring, er vidtrækkende og dit barn udvikler sig nu fra en baby til et lille barn.
Læs også: Bye bye barsel
Nye evner og interesser
I bogen “Vidunderlige uger” kan du læse om de 10 spring i dit barns mentale udvikling.
Nu er I igennem springet “kategoriernes verden”, og dit barn føler mere ro nu.
Her er et uddrag fra bogen;
Eksempler på, hvad dit barn kan efter dette spring:
- Begynder at øve sig i at kravle og skubber sig i starten ofte baglæns.
- Genkender sig selv i spejlet.
- Leger selv borte-tit-tit.
- Viser tydeligt, at hun synes noget er ”ulækkert”, f.eks. ved at rynke på æsen.
- Kan overdrive sine sindsstemninger.
- Opfordrer for første gang andre til en leg, hvor hun selv tager initiativet.
Bemærk: Barnet gør aldrig det hele på én gang! Dit barn gør måske kun nogle få af de ovenstående ting på nuværende tidspunkt og andre viser sig måske ikke i flere uger.
Barnet udforsker kategoriernes verden
Evnen til at opfatte og til selv at skabe ”kategorier” er ved at bryde frem, barnet er parat til at foretage et nyt spring. Barnet er begyndt at udforske kategoriernes verden.
Brugen af forskellige kategorier i vores sprog er afgørende for vores måde at tænke på.
Nu er dit barn i stand til at forstå og dermed også til at bruge denne tænkemåde.
Dette vil fra nu af gøre det lettere for dig og dit barn at forstå hinanden.
En mor skriver:
”Jeg føler, at jeg er kommet ind i en blindgyde igen. Hans legetøj ligger og flyder i et hjørne.
Det har det gjort nogle uger nu. Jeg synes, jeg er nødt til at give ham noget mere stimulerende legetøj.
Jeg mener, noget andet legetøj, ting som kan virke udfordrende på ham.
Han er meget livlig, når vi er ude. Der er så meget at se på. Men han keder sig inde i huset”.
(Bobs mor, 36. uge)
”Hans leg er meget mere koncentreret nu. Sommetider vil han oven i købet undersøge to ting samtidig.
For eksempel bruger han tid på at mase et stykke banan med den ene hånd og et stykke æble med den anden.
Imens ser han fra den ene hånd til den anden”. (Dirks mor, 42. uge)
Læs mere om solskinsperioden efter springet ”Kategoriernes verden” i bogen ”Vidundelige Uger” af Ph.d. Hetty van de Rijt og Ph.d. Frans Plooij.